Kleszczołapki

Choć największa aktywność kleszczy przypada na czerwiec, to w praktyce ryzyko ugryzienia występuje od marca do października, a nawet listopada. Kleszcze pospolite występują nie tylko w lasach, ale również na łąkach, w parkach i ogródkach działkowych. Polują na ofiary na obrzeżach lasów, a także na ścieżkach leśnych i miejscach, w których często gromadzą się zwierzęta. Usuwanie kleszcza to bezpieczny proces, pod warunkiem, że wykonamy go prawidłowo. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, warto zainwestować w produkty od sprawdzonych producentów.

Kleszczołapki

Jest 2 produktów.

Pokazano 1-2 z 2 pozycji

Aktywne filtry

Kleszczołapki do usuwania kleszczy

Ugryzienie kleszcza może wiązać się z ryzykiem zachorowania na poważne choroby, takie jak borelioza lub kleszczowe zapalenie mózgu. Gdy tylko zauważymy, że kleszcz znajduje się na naszej skórze, należy go jak najszybciej usunąć. Jednym z najskuteczniejszych sposobów są kleszczołapki Tick Twister, przeznaczone do bezpiecznego pozbywania się tych pajęczaków, bez względu na ich wielkość. W opakowaniu znajdują się dwa haczyki, dzięki którym usuwanie kleszczy jest całkowicie bezpieczne, nawet w trudno dostępnych miejscach, takich jak ucho. Dzięki zastosowaniu żywicy polimerowej, haczyki nie zużywają się i nie łamią. Ponadto, są w pełni odporne na alkohol, rozpuszczalniki i inne substancje.

Kleszczołapki dla psa i kota

Usuwanie kleszczy ze zwierząt domowych to jeden z obowiązków właściciela. Kleszczołapki mogą być z powodzeniem używane zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt. W tej kategorii oferujemy również modele typu ClipBox, w formie breloczka, który można np. przypiąć do kluczy. Niewielkie rozmiary i niska waga sprawiają, że można zabrać go ze sobą praktycznie wszędzie. Gdy tylko zauważymy kleszcza, możemy szybko zainterweniować i ograniczyć ryzyko niebezpiecznych powikłań do minimum. Kleszczołapki typu ClipBox mają wpięte haczyki, dzięki którym można skutecznie usunąć kleszcza z każdego miejsca. Warto pamiętać, że po wyciągnięciu pajęczaka należy dokładnie zdezynfekować miejsce np. wodą utlenioną.

Jak się zabezpieczyć przed kleszczami?

Sezon na kleszcze jest w pełni. Te małe, złośliwe insekty potrafią być bardzo uciążliwe, zarówno dla ludzi jak i zwierząt hodowlanych. By ograniczyć ryzyko zakażenia boreliozą, warto stosować odpowiednie narzędzie do usuwania kleszczy. Niezawodne i bezpieczne są przede wszystkim tick twister kleszczołapki wyposażone w specjalne haczyki. Za ich pomocą można szybko i łatwo wyciągnąć kleszcza.

Kleszcz w trawie piszczy… i nie tylko w trawie

By znaleźć kleszcza nie trzeba wyprawiać się na łono dzikiej natury. Z pewnością, wiele tych żyjątek znajduje się w twoim ogrodzie lub pobliskim parku. Zwykły spacer w wysokich trawach lub otarcie się o krzew może być momentem, w którym kleszcze przyczepi się do twego ubrania lub skóry. Warto o tym pamiętać, gdyż sposób życia tych istot polega właśnie na wielodniowym (albo i dłuższym) wyczekiwaniu na swoją ofiarę. Gdy tylko zwietrzy zapach potu, uaktywnia się i stara za wszelką cenę wejść na swego potencjalnego żywiciela. Dzięki odpowiedniej budowie odnóży, kleszcze są trudne do strząśnięcia, potrafią spędzić nawet kilka godzin błąkając się po twojej skórze w poszukiwaniu miejsca idealnego by ugryźć.

Kto jest szczególnie narażony na ukąszenie kleszcza?

W zasadzie – każdy, kto przebywa w naturalnym, zielonym środowisku, może paść ofiarą kleszczy. Wbrew pozorom, nie spadają one z drzew (w mit ten powszechnie wierzono jeszcze przed kilkoma laty), lecz przebywają na trawach i krzewach o wysokości kilkudziesięciu cm.

Do najbardziej narażonych na kontakt z kleszczem należą dzieci oraz zwierzęta. To właśnie ich niepozorna zabawa w wysokich trawach może sprzyjać jego ukąszeniu. Grupą szczególnie narażoną są jednak zwierzęta – np. psy z długą sierścią – do których kleszcze wyjątkowo łatwo się przyczepiają. Często, kleszcz może zostać zupełnie niezauważony, ukryty w psich kudłach. Warto też pamiętać, że kleszcz może z łatwością przejść z psa na człowieka.

Ulubione miejsca kleszczy – czyli gdzie spodziewać się ukąszenia

Kleszcze najczęściej atakują od dołu – zahaczają o nogi, spodenki, skarpetki lub obuwie. Następnie, pną się powoli ku górze, często nie wywołując żadnych wrażeń skórnych (w postaci łaskotania lub drapania). Poszukiwanie miejsca idealnego do ukąszenia może im zająć nawet kilka godzin – przez cały ten czas błąkają się po powierzchni skóry lub ubrania.

Najbardziej dogodnymi do ukąszenia miejscami są „tkanki miękkie” – miejsca, w których skóra jest elastyczna i delikatna. Ukąszenia powinieneś spodziewać się przede wszystkim pod pachami, w okolicy uszu, a także w pobliżu miejsc intymnych lub kolan. Sam moment ukąszenia jest bezbolesny, dzięki wykorzystaniu przez kleszcza substancji znieczulających.

Niebezpieczeństwo ze strony kleszczy – repertuar zagrożeń

Kleszcze są niepożądane ze względu na różnego typu czynniki chorobotwórcze, które mogą przenosić w swoim organizmie. W momencie ukąszenia, mogą zostać zaaplikowane do organizmu człowieka. Do najbardziej niebezpiecznych zaliczana jest borelioza, ale warto też wspomnieć o rzadziej występującym kleszczowym zapaleniu mózgu.

Borelioza jest jednak szczególnie groźna. Liczba stwierdzonych przypadków boreliozy wzrasta systematycznie co roku. Wystarczy tylko wspomnieć, że pomiędzy 2000 a 2016 rokiem, liczba chorych wzrosła ponad 20-krotnie. Niestety, ale trend ten jest trudny do zahamowania – co tym bardziej powinno skłonić do zachowania ostrożności w czasie spędzonym na łonie natury.

Borelioza – najczęstsza z chorób odkleszczowych

Borelioza to choroba powodowana przez bakterie krętki z grupy Borrelia burgdoferi. Są przenoszone m.in. przez kleszcza pospolitego – czyli najczęściej występujący w naszym kraju gatunek. Borelioza to poważna choroba dotykająca przede wszystkim tkanki skóry, stawy, układ sercowy i układ nerwowy.

Pierwszym objawem pozwalającym podejrzewać możliwość wystąpienia boreliozy jest rumień wędrujący – czyli charakterystyczne, koncentryczne zaczerwienienie, pojawiające się dookoła miejsca ukąszenia. Występuje on w czasie od kilku(nastu) godzin do nawet 30 dni po ukąszeniu. Warto jednak pamiętać, że rumień nie jest objawem obligatoryjnym – występuje u ok. 2/3 wszystkich zarażonych.

Kleszczowe zapalenie mózgu – kolejne zagrożenie ze strony kleszczy

Choć występuje rzadziej niż borelioza, to jednak kleszczowe zapalenie mózgu może być tak samo groźne, a jego przebieg i skutki równie wyniszczające dla organizmu. Jest wywoływane przez flawiwirusy, przenoszone przez nasz krajowy gatunek kleszcza. Ilość osób zapadających na KZM utrzymuje się na stosunkowo podobnym poziomie od kilku lat. Średnio, jest to około 200-250 zakażeń rocznie.

Objawy mogące świadczyć o wystąpieniu KZM są typowe dla grypy – gorączka, bóle stawów, nudności, wymioty, biegunka. Utrzymują się przez okres 7 dni, po czym samoistnie zanikają. Po tym okresie, mogą wystąpić objawy neurologiczne, takie jak niedowłady, zaburzenia czucia lub pamięci.

Zabezpieczenie przed ukąszeniem kleszcza

Przygotowując się do wyprawy na łono natury warto zabezpieczyć się, wybierając specjalne środki odstraszające kleszcze. Często, są dedykowane także do innych kategorii pajęczaków lub owadów. Nie należy jednak z nimi przesadzać, gdyż w nadmiarze mogą mieć działanie szkodliwe.

Ponadto, warto przygotować odpowiednią odzież – wysokie buty, spodnie z długimi nogawkami i topy z długimi rękawami. Dobrym pomysłem będzie także odzież w jasnych barwach, na której powierzchni łatwiej dostrzeżesz przemieszczającego się kleszcza.

Warto też dokładnie obejrzeć swoje ciało po powrocie z wyprawy. Szczególnie warto sprawdzić miejsca intymne, włosy oraz zakamarki ubrań, w których kleszcze mogą zostać przeoczone.

Co zrobić po ukąszeniu kleszcza? Urządzenia do bezpiecznego usuwania kleszczy

Jeśli znalazłeś na swoim ciele kleszcza, który zdążył się już wgryźć w głąb skóry, wówczas pozostaje wykorzystać jeden ze sposobów na jego usunięcie. Do najniebezpieczniejszych należą tick twister kleszczołapki do bezpiecznego usuwania kleszczy. Urządzenia te są poręczne, niedrogie i występują w kilku popularnych wariantach.

Pierwszy to haczyki do usuwania kleszczy, o uniwersalnym zastosowaniu. Są przeznaczone do kleszczy różnych rozmiarów oraz w różnym stadium rozwoju – nawet tych, których wielkość dochodzi do 10 mm. Haczyki do usuwania kleszczy można stosować na wszystkie części skóry, zarówno w przypadku ludzi jak i zwierząt.

Tick twister kleszczołpaki – bezpiecznie, szybko i sprawnie

Wyciąganie kleszcza to swoista „sztuka” – odpowiednio przeprowadzone pozwala zminimalizować ryzyko zakażeniem patogenami. W czasie korzystania z tick twister kleszczołapki, odwłok kleszcza nie jest uciskany, co mogłoby wywołać jego reakcję obronną i wzmożoną emisję różnych płynów – np. śliny lub treści jelitowej pajęczaka.

Sam proces usuwania kleszcze jest prosty, bezbolesny i szybki. Trwa zaledwie kilka sekund, w czasie których należy docisnąć kleszcza jak najbliżej skóry, a następnie wyciągnąć. W opakowaniu tick twister kleszczołapki znajdziesz dwa przyrządy, różnych rozmiarów, które pomogą ci sięgnąć nawet do miejsc trudno dostępnych – takich jak skóra za płatkami usznymi.

Tick twister kleszczołapki ClipBox – do bezpiecznego usuwania kleszczy w terenie

Alternatywą względem haczyków jest specjalny rodzaj kleszczołapków – zwany ClipBox. Ma on formę breloczka przeznaczonego do bezpiecznego usuwania kleszczy w różnych warunkach – nie tylko domowych. Składa się z ochronnego korpusu oraz niewielkich haczyków, wykonanych z wytrzymałej żywicy polimerowej.

Tick twister kleszczołapki ClipBox jest idealnym rozwiązaniem dla osób wyprawiających się na łono natury. Niewielkie rozmiary i kompaktowa budowa czynią je przydatnym i łatwym w transporcie. Możesz umieścić je w swojej turystycznej lub samochodowej apteczce i cieszyć się bezpieczeństwem, niezależnie od miejsca, w którym się znajdziesz.

Podejrzewasz boreliozę? Zrób test wykrywający bakterie i wirusy

Oprócz urządzeń do bezpiecznego usuwania kleszczy, warto także zaopatrzyć się w specjalny Test Sprawdź Kleszcza. Pozwala na szybkie wykrycie obecności bakterii boreliozy – zarówno najczęściej występujących krętek Borrelia burgdoferi jak i rzadszych, spokrewnionych gatunków.

Zakażenie bakterią może nastąpić w ciągu kilku godzin od momentu ukąszenia, a ryzyko to wzrasta wraz z upływem czasu. Im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia. By jednak mieć pewność, warto wykonać test dający ponad 90% pewności. Zestaw składa się z testu płytkowego, pipety, buteleczki z odczynnikiem, patyczka, próbki i opakowania foliowego.