Magia witaminy C, czyli mam tę moC.

Witamina C jest bardzo popularną witaminą. Jedną z najbardziej chyba przebadanych witamin na świecie. Wszyscy znamy opowieści o żeglarzach, którzy z powodu kiepskiego odżywiania chorowali na szkorbut. Brakowało im właśnie witaminy C. Nie zjadali wystarczającej ilości warzyw i owoców.

Co tak naprawdę “robi” witamina C? I dlaczego jest nam niezbędna?

Dziś używana jest nie tylko doustnie. Ma szerokie zastosowanie również w kosmetyce. Ta magiczna witamina jest silnym antyoksydantem. Może neutralizować działanie wirusów, toksyn czy bakterii. Oczyszczając komórki z wolnych rodników pomaga zatrzymać proces starzenia się nie tylko ten widoczny gołym okiem. Witamina C pomaga utrzymać właściwy poziom kolagenu więc ochroni nas przed zmarszczkami, ale także dzięki niej szybciej zagoją się rany i znikną siniaki, a krwotoki będą mniej obfite. Witamina C jest naszemu organizmowi bezwzględnie potrzebna. Właściwy poziom kolagenu to także zdrowe stawy . Kolagen jest najważniejszym składnikiem chrząstek stawowych. Dzięki odpowiedniemu poziomowi witaminy C to najważniejsze białko naszego organizmu tworzy pod nabłonkiem swoistą tarczę, która utrudnia przedostawanie się wirusów do organizmu, poprawia naszą witalność oraz zmniejsza ryzyko schorzeń aparatu ruchu. Witamina C jest  składnikiem wielu kremów, maseczek i zabiegów kosmetycznych, pomaga w walce z przebarwieniami.

Dzięki witaminie C łatwiej również przyswoić żelazo. Bierze ona udział w wytwarzaniu krwinek czerwonych. Naukowcy dowiedli także, że może znacznie zmniejszyć ryzyko udaru mózgu.

Witamina C najlepiej wchłania się w postaci naturalnej. Nasze organizmy nie potrafią jej same wyprodukować. Duże ilości witaminy C znajdują się w dzikiej róży, malinach,papryce, cytrusach, natce pietruszki, brokułach, porzeczkach czy pomidorach. Jest ona jednak bardzo wrażliwa na działanie światła i wysokiej temperatury. Najlepiej więc jeść warzywa i owoce na surowo. Można również wspomóc się suplementacją. Ale zdecydowanie lepiej wybierać naturalną postać witaminy C. Syntetyczna witamina dawkowana w większej ilości dostarczy nam nie tylko witaminy ale również zupełnie nam zbędnych barwników, utwardzaczy oraz dużych ilości cukru. Wszystkie te substancje mają  wpływ także na przyswajalność witaminy C.  I niekoniecznie za witaminę C dobrej jakości musimy zapłacić krocie. Ważne, żeby była ona pozyskiwana z  naturalnych źródeł, roślin, które nie były modyfikowane genetycznie czy też uprawiane sztucznie z użyciem różnych “dodatków”. Wtedy wyjdzie nam na zdrowie : )