Gdy kolano się nie zgina pomoże Glukozamina :)

Za oknami ciągle słońce. Pogoda nas rozpieszcza. Ale słońce wstaje już coraz później i coraz wcześniej zachodzi. Dzień robi się coraz krótszy  a na trawnikach leżą pierwsze żółte liście. Nieuchronnie zbliżamy się do jesieni albo właściwie to ona zbliża się do nas : ) A jak o jesieni to oczywiście o stawach. Bo chyba żadna inna pora roku nie kojarzy się tak z tym, że coś nam tutaj strzyka w kościach albo, że stawy nas bolą “na zmianę pogody”.

Dlatego dzisiaj opowiem Wam o glukozaminie.  Glukozamina to aminocukier. W suplementach ma postać chlorowodorku glukozaminy lub siarczanu glukozaminy. Jest to substancja produkowana przez nasze organizmy właśnie po to, żeby stawy były sprawne. Chrząstka pokrywająca zakończenia kości jeśli jest elastyczna i miękka spełnia swoją rolę ochronną. Może ją spełniać między innymi właśnie dzięki glukozaminie. Glukozamina jest składnikiem mazi stawowej, która niejako “odżywia” chrząstkę. Jeśli brakuje glukozaminy i maź staje się zbyt rozrzedzona, chrząstka traci swoją elastyczność, staje się coraz cieńsza i nie spełnia już swoich funkcji. Wtedy właśnie bolą nas stawy.

Kiedy możemy się spodziewać niedoboru tej substancji? Przede wszystkim u ludzi starszych, ludzi z nadwagą czy też osób intensywnie ćwiczących.  U osób starszych dlatego, że produkcja glukozaminy maleje w naszym organizmie wraz  z wiekiem. Osoby z nadwagą i osoby intensywnie ćwiczące narażają swoje stawy na nadmierne obciążenie i szybsze “zużywanie się ” chrząstki stawowej.

Możemy uzupełniać niedobór glukozaminy urozmaicając naszą dietę. Najlepszym jej źródłem są raki, krewetki, kraby i małże. Nie każdy lubi takie urozmaicenie diety : ) Niektórzy są uczuleni na “owoce morza”. Poza tym jeśli już ktoś jada takie rzeczy to raczej nie spożywa ich w ilościach zapewniających organizmowi odpowiednią dawkę glukozaminy.

Jak pokazują ostatnie badania glukozamina nie działa przeciwbólowo czy też przeciwzapalnie, jak wcześniej przypuszczano. Pomaga ona w odbudowie chrząstki stawowej  oraz zwiększa ruchomość stawów, przyczyniając się w ten sposób do zmniejszenia dolegliwości stawowych i bólu.

Glukozamina w preparatach najczęściej łączona jest z chondroityną, siarką , manganem lub witaminami C i E. Substancje te wspomagają działanie glukozaminy i poprawiają stan kości i stawów.

Niektóre suplementy produkowane są z pancerzyków skorupiaków. Osoby uczulone na ” owoce morza ” nie mogą ich więc przyjmować.  Najlepszą wartość terapeutyczną ma siarczan glukozaminy ponieważ charakteryzuje się on wysoką biodostępnością. Oznacza to, że organizm ludzki preparaty zawierające właśnie taką postać glukozaminy przyswaja najlepiej.